Automobilių dažai atlieka itin svarbų vaidmenį tiek didinant transporto priemonių patrauklumą, tiek apsaugant juos nuo įvairių aplinkos poveikių. Dažai automobiliui yra ne tik estetinė išvaizdos dalis, dažai taip pat suteikia ir apsauginį sluoksnį, kuris saugo metalą nuo galimos korozijos, rūdžių ir kitų defektų. Dengiant transporto priemonių paviršius dažais, labai svarbu žinoti skirtingus dažų tipus, kad galėtumėt priimti pagrįstus sprendimus dėl priežiūros, remonto ir pritaikymo.
Automobilių dažai atlikdami savo funkcijas (spalvos užtikrinimas, sukibimas, ilgaamžiškumas, apdaila) turi pagrindines sudedamąsias dalis – pigmentai, rišikliai, tirpikliai ir priedai:
Pigmentas atsakingas už dažų spalvą, turi platų atspalvių asortimentą.
Rišikliai, kitaip dervos, formuoja vientisą plėvelę, kuri prilimpa prie transporto priemonės paviršiaus ir užtikrina dažų patvarumą bei atsparumą nuo aplinkos veiksnių.
Pigmentams ir rišamosioms medžiagoms ištirpinti naudojami tirpikliai, todėl dažus lengva purkšti, tuo pačiu leidžiant jiems tinkamai išdžiūti ir sukietėti.
Priedai, skirti pagerinti specifines savybes, tokias kaip atsparumas UV spinduliams, lankstumas ir paviršiaus lygumas, o tai prisideda prie bendro dažų veikimo ir ilgaamžiškumo.
Vandeniniai dažai, juos pagrinde sudaro vanduo ir apie 10% tirpiklio, atitinka aplinkosaugos reikalavimus ir yra mažai kenksmingas darbuotojo sveikatai.
Tirpikliniai dažai, sudaryti iš lako, uretano arba emalio. Juose yra daug lakiųjų organinių junginių, dėl kurių gali kilti problemų tiek sveikatai, tiek aplinkai.
Akriliniai dažai. Dažniausiai dengiami vienu sluoksniu. Smulkius įbrėžimus galima pataisyti tos pačios spalvos korektoriumi, o didesnę žala sutvarkyti su nedidelėmis sąnaudomis per trumpesnį laiką. Kadangi šie dažai pigesni ir greitai dengiami, daugelis vientisų spalvų atidžiau pažiūrėjus dažnu atveju turi „apelsino žievelės“ apdailą, o tai nėra idealu. Jų spalvų paletė ribota.
Mettalic dažai, kaip ir kietieji dažai, tik prie šių pridedamas nedidelis metalo miltelių kiekis. Dažuose esančios metalo dalelės sugeria ir atspindi daugiau krintančios šviesos nei pagrindinės dažų spalvos, suteikdamos glotnią išvaizdą. Šie dažai paslepia labai nedidelius pažeidimus, o iš tolo atrodo daug efektyviau bei laikosi geriau nei kieti dažai. Pažeidus yra daug sunkiau tinkamai suderinti.
Perlamutriniai dažai, pagaminti iš keraminių kristalų, kurie atspindi šviesą ir ją laužo. Priklausomai iš kokio kampo žiūrite į automobilį, atrodo, kad spalva keičiasi. Perlamutriniai dažai gali užmaskuoti įbrėžimus ir nedidelius kėbulo pažeidimus. Nėra pigiausi automobilių dažai, o norint keisti spalvą kainuos brangiau.
Matiniai dažai, mėgstamiausios pilkos arba juodos spalvos, kurios neatspindi šviesos, tačiau atrodo prabangiai. Dažų pažeidimai pastebimi daugiau nei kitų dažų bei sudėtingiau prižiūrėti.
Renkantis automobilio dažus, įsivertinkite kokie dažai bus tinkamiausi, o spalvą rinkitės pagal transporto priemonės spalvos ar VIN kodą!
Nuotrauka: freepik.com
2024-10-24
Tęsdami naršymą šioje svetainėje, Jūs sutinkate mūsų taikoma Privatumo politika